Herbata rooibos zamiast słodzonych napojów


rooibos

Alternatywna herbata rooibos

Rooibos to czerwonokrzew uprawiany w Republice Południowej Afryki. Posiada on w smaku miodową nutę. Roślina występuje na zboczach gór Cederberg, gdyż właśnie tam występują optymalne dla niej warunki do wzrostu. Do atutów, jakie posiada herbata rooibos należy fakt, że doskonale rozgrzewa, jak również stanowi orzeźwienie w upalne dni.
Rooibos Earl Grey to doskonałe rozwiązanie na lato, łączące orzeźwienie z wyrazistym cytrusowym smakiem pomarańczy bergamoty. Polecany jest Pfanner The Red, który powstaje na bazie naparu z rooibosa, czerwonej herbaty pu- erh i hibiskusa z dodatkiem soku z granatu i cytryny. Do gustu może przypaść również tzw. zielony rooibos, którego nie poddaje się oksydacji, dzięki czemu zachowuje on świeże, delikatne trawiaste aromaty.

Błędy w nazewnictwie

Rooibos bywa błędnie nazywany czerwoną herbatą. Powoduje to z jednej strony nazwa krzewu, po drugie napar ma wyraziście czerwony kolor. Należy jednak mieć świadomość że  rooibos powstaje z krzewu Asphalatus linearis, nie zaś z liści camelia sinensis. Gatunek ten w żaden sposób nie jest spokrewniony z herbatą, jednakże często występuje błędnie jako herbata rooibos. Nie powinno więc nikogo dziwić, dlaczego chcąc zakupić rooibos powinniśmy szukać go w dziale herbaty świata.

Zamiast kawy i herbaty

Napar sprawdza się doskonale w diecie ketonowej, którego picie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca i naczyń krwionośnych. Stanowi doskonałe źródło żelaza i przeciwutleniaczy, reguluje poziom cukru we krwi oraz przeciwdziała jego gwałtownym wahaniom, przez co zapobiega skutecznie napadom głodu.
Należy zaznaczyć, że między rooibosem a herbatą występuje wiele podobieństw na etapie produkcji oraz procesu przygotowania. Rooibos powinno się zalewać wrzącą wodą, gdyż w ten sposób wydostaniemy z niego wszystkie właściwości. Zwiększenie procesu parzenia wpłynie na zwiększenie intensywności naparu. Dla każdego entuzjasty tego gatunku polecany jest zestaw herbat który zawiera ciekawe dodatki które stanowią idealne urozmaicenie. W zasadzie każdy sklep z herbatami w swojej ofercie przedstawia rooibos. Dokonując takiego otrzymamy bezkofeinową alternatywę dla kawy i herbaty.