Herbaty świata kontra napary ziołowe


herbaty świata

Napary ziołowe i herbaty świata

Zarówno herbaty świata jak i napary ziołowe znane są ludzkości od wieków. Wiąże się z nimi niejedna tradycja, a niektóre z nich mają właściwości lecznicze. Na całym świecie znajdą się zarówno zwolennicy jednego gatunku napojów, jak i drugiego, a także tacy, którzy przepadają za obydwoma.

Różnorodne herbaty

Herbata początek swojej tradycji ma w starożytnych Chinach. Określano tak parzone liście i pąki rośliny o tej samej nazwie i traktowano jako luksus. Obecnie jest bardzo powszechna, a ilości jej rodzajów z pewnością nie da się zliczyć na palcach jednej ręki.

 • Biała herbata – jest najstarszym rodzajem. Przygotowuje się ją z pąków liściowych i młodych liści specjalnego gatunku herbaty. Posiada właściwości zdrowotne, bowiem zawiera przeciwutleniacze, które hamują proces starzenia ludzkiego ciała.
 • Herbata czerwona – wspomaga utratę masy ciała u mężczyzn z zespołem metabolicznym. Ponadto stosuje się ją do obniżania poziomu cholesterolu.
 • Earl Grey – zawiera olejek z pomarańczy bergamoty. Tradycyjnie wytwarzana była z czarnej herbaty, obecnie jednak istnieją różne jej warianty. Wśród wielu jej pozytywnych właściwości zdrowotnych można znaleźć m.in. zwalczanie infekcji jamy ustnej oraz wspomaganie trawienia.
 • Herbata z imbirem – imbir dodaje herbacie wyjątkowego smaku, a ponadto pozytywnie oddziałuje na zdrowie. Korzystnie wpływa na procesy trawienia, pobudza krążenie oraz pomaga w leczeniu migreny.
 • Każdy rodzaj herbaty jest wyjątkowy i ma odmienne właściwości zdrowotne. Zestaw herbat świetnie sprawdza się jako prezent, ponieważ odpowiednio dobrane saszetki sprawią przyjemność każdemu wielbicielowi tego napoju. Niemal każdy sklep z herbatami ma w swojej ofercie różne zestawy herbat, począwszy od tradycyjnych z dodatkami, a kończąc na owocowych.

  Napary ziołowe

  Napary ziołowe są równie popularne jak herbaty. Choć nie zawsze maja tak charakterystyczny smak i aromat, posiadają wiele właściwości leczniczych. Powinno dobierać się je nie tylko ze względu na własne upodobania, ale także pod kątem ewentualnych dolegliwości. Przygotowywane są z ziela, liści i kwiatów roślin. Szczególnym rodzajem naparu jest rooibos. Zawiera przeciwutleniacze, dzięki czemu wspomaga układ odpornościowy i poprawia ciśnienie krwi, a także hamuje procesy starzenia i wytwarzanie się komórek nowotworowych. Stanowi bogate źródło witaminy C i działa kojąco na swędzące rany. Herbata rooibos zalecana jest także w przypadku problemów z układem pokarmowym. Mimo, że nazywana herbatą, faktycznie nią nie jest.

  Zioła i herbaty świata dla każdego

  Herbaty i napary często stosuje się w przypadku problemów zdrowotnych lub profilaktycznie, chcąc zapobiec wystąpieniu jakiegoś schorzenia. Wtedy należy opierać się na ich właściwościach w celu prawidłowego dobrania ziół i składników. Różne herbaty świata podaje się często w gronie towarzyskim lub w domowym zaciszu, głównie ze względu na ich smak i tradycję. Napary za to od dawna stosuje się raczej na różnego rodzaju dolegliwości.