Lapacho – charakterystyka


lapacho

Lapacho

Jedną z mniej znanych herbat w Polsce jest lapacho, zwana inaczej herbatą Inków. Jest ona dość nietypowa, ponieważ o ile większość herbat wytwarza się z suszu z liści drzewa herbacianego, o tyle w przypadku tego gatunku herbaty parzy się korę drzewa Tabebuja. Pochodzi ona z Ameryki Południowej, a jednym z jej bardziej popularnych eksporterów jest Paragwaj. Z pewnością może ona przypaść do gustu osobom, które lubią napary ziołowe i stosują je jako środek medycyny naturalnej.

Właściwości lapacho

Ma ona bowiem wiele właściwości zdrowotnych – wspomaga na przykład walkę z trądzikiem, lub przyśpiesza się gojenie blizn. Ma też ogólnie dobry wpływ na masz układ pokarmowy, pomaga pozbyć się wrzodów żołądkowych oraz drożdżaków. Zanim jednak odwiedzimy sklep z herbatami aby zakupić tą herbatę o cudownych właściwościach powinniśmy się dowiedzieć o efektach ubocznych, które mogą się pojawiać przy piciu tej herbaty. Problemem jest z pewnością to, że nie wszystkie herbaty świata są odpowiednio przebadane, nie mają wystarczającej ilości badań które w sposób klarowny wykazałyby wszystkie działania pozytywne i negatywne danego naparu. Tak też jest w przypadku lapacho.

Lapacho nie dla wszystkich

Wiadomo za to, że herbata Inków w czasie parzenia wytwarza substancję toksyczną zwaną lapachol. Ze względu na jej obecności jest ona kategorycznie odradzana kobietą w ciąży – lapachol prawdopodobnie może znacząco zwiększać ryzyko poronienia. Odradza się również podawania jej małym dzieciom, ze względu na duże braki wiedzy w zakresie jej działania. Wiadomo też, że skutkami niepożądanymi, które mogą się pojawić mogą być ból brzucha lub nudności. Odradza się też spożywania jej w większej ilości, niż kilku szklanek dziennie – różni znawcy mówią o maksymalnej dawce wynoszącej od 5 do 8 szklanek na dobę. Wszystkie te negatywy dotyczące lapacho mogą nas porządnie nastraszyć i na pewno trzeba stosować ją ostrożnie. Warto jednak mieć na uwadze to, że w Ameryce Południowej jest ona stosowana od dawna, więc jeżeli będziemy rozważni, to efekty jej stosowania mogą być jak najbardziej pozytywne.