Zestaw herbat – czy można pić je wszystkie?


zestaw herbat

Zestaw herbat w prezencie

Dostając w prezencie zestaw herbat w którym znajdują się różne jej odmiany, w tym ziołowe, nie każdy zastanawia się, czy może w ciemno zacząć pić konkretną odmianę bez ograniczeń. Tyle się przecież mówi o tym, że pewne odmiany herbat niosą ze sobą same dobrodziejstwa. Tymczasem okazuje się, że można spotkać się z pewnymi przeciwwskazaniami w przypadkach niektórych odmian herbat.

Zielona herbata i jej przeciwwskazania

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się zielona herbata. W niemal każdej publikacji można przeczytać, że pomaga schudnąć i poprawia wygląd skóry. Wpływa także pozytywnie na działanie układu immunologicznego i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Czy to już nie przekonuje do jej picia? Na pewno tak. Słysząc tyle pochwał, mało kto zapyta o przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne picia takiej herbaty. Tymczasem herbata zielona nie jest wskazana dla osób cierpiących na anemię i kobiet w ciąży oraz osób, które muszą przyjmować specyfiki z żelazem. Może ona zaburzyć wchłanianie żelaza.

Problemy z układem pokarmowym

Inną popularną ostatnio odmianą jest biała herbata. Ma ona m.in. właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjnie oraz pozytywnie wpływa na układ kostny. Niestety, nie zaleca się picia jej w dużych ilościach. Może wtedy negatywnie oddziaływać na błonę śluzową układu pokarmowego. Nie powinny jej więc nadużywać osoby, które przyjmują na stałe różne leki.
Z kolei herbata z imbirem, z jednej strony jest polecana na rozgrzanie się i podczas przeziębień. Niemniej jednak z drugiej nie poleca się jej osobom, którym może zaszkodzić imbir. Chodzi o kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby cierpiące na wrzody żołądka, refluks. – z powodu możliwości podrażnienia żołądka – i na hemofilię, gdyż pobudza krążenie krwi.
Także herbata czerwona nie powinna być wypijana w nieograniczonych ilościach. Wypłukuje ona bowiem magnez i żelazo, stąd wskazanie, aby nie pić jej zbyt dużo na czczo oraz w przypadku anemii.

Rozwaga i umiar

Jak widać, każda dobra herbata ma sporo zalet, ale i po kilka wad. Warto więc zawsze zainteresować się obiema stronami medalu. Wtedy faktycznie picie herbat wyjdzie każdemu na zdrowie.