Herbata rumiankowa i jej cechy


herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa

Herbata rumiankowa od pokoleń cieszy się popularnością. Nie bez przyczyny. Słynie z zaskakujących właściwości zdrowotnych, dlatego pijemy ją już od dziecka. W czym tkwi sekret właściwości herbaty rumiankowej? Rumianek zawiera bisabolol i chamazulen, które wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące na nasz organizm. Co jeszcze sprawia, że ta dobra herbata powinna być spożywana?

Właściwości herbaty z rumianku

Herbata rumiankowa posiada następujące właściwości:

  • Wskazana w bólach żołądka i jelit.
  • Łagodzi ból.
  • Stanowi element dietoterapii w chorobach żołądka i dwunastnicy.
  • Skutecznie zmniejsza bóle miesiączkowe.
  • Wspomaga trawienie. Pomaga zwalczać zaparcia.
  • Jest skuteczna w zapaleniu pęcherza moczowego. Usprawnia pracę nerek.
  • Jest pomocna w przypadku infekcji kataralnych. Obniża gorączkę.
  • Pomoże zwalczyć mdłości w czasie ciąży.

Zewnętrzne zastosowanie herbaty rumiankowej

Zewnętrznie napar z herbaty rumiankowej wskazany jest w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, zwłaszcza pomocny w trądziku, a także przyspiesza gojenie ran, łagodzi oparzenia słoneczne. Bywa stosowana w zapaleniu spojówek czy gardła.
Ziołowa kąpiel – zaparzamy herbatę rumiankową i dodajemy do kąpieli. Najlepsza herbata, która w kąpieli działa uśmierzająco zwłaszcza w stanach skurczowych mięśni. Zaleca się także picie herbatki rumiankowej szczególnie pod koniec ciąży, gdyż eliminuje dokuczające w tym okresie zaparcia.

Herbata rumiankowa dla dzieci

O ile zwykła czarna czy zielona herbata dla małych dzieci się nie nadają, o tyle herbatka rumiankowa jest polecana przede wszystkim na kolkę niemowlęcą. Zawiera flawonoidy, które eliminują napięcia w jamie brzusznej, zmniejszając w niej skurcze. Herbata rumiankowa zmniejsza ilość gazów i pomaga w ich wydalaniu. Ponadto rumianek to dobra herbata do przemywania oczu maluchom czy też środek na odparzenia dziecięce.
Wybierając herbatkę z rumianku, warto zwrócić uwagę na herbaty ekologiczne, które ma w ofercie każdy szanujący się sklep z herbatami.